Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

W naszym stowarzyszeniu od sierpnia toczy się projekt „Chlebem i solą- ożywiamy wielokulturowe tradycje regionu”. Nazwa projektu przywołuje na myśl staropolską formę powitania i przyjęcia przybyszów. Nawiązuje tym samym do wątków wielokulturowych wplecionych w historię regionu Gąbińskiego. Nietrudno domyślić się, dlaczego właśnie teraz zdecydowaliśmy się podjąć temat otwartości na innych, strachu przed utratą własnej tożsamości oraz powrotu do korzeni.

 

Pierwszy krok, to poznanie tradycji polskich, olenderskich i żydowskich, przed laty żywo obecnych na terenie gminy Słubice. Kolejne, to odtworzenie tak zwanej "kultury żywej”, która odchodzi w zapomnienie wraz z pokoleniem naszych dziadków. Zamiast być biernymi świadkami procesu zanikania wielowiekowych tradycji, możemy wspólnie spróbować go zahamować, a nawet odwrócić.
Patrząc na radosne pląsy młodzieży w rytm tradycyjnej muzyki żydowskiej i polskiej, z którą zaznajamiali nas w ciągu ostatnich miesięcy Kaja i Janusz Prusinowscy, kapela Niwińskich czy zespół Grzybowianki, zyskuję coraz więcej pewności, że "cyberpokolenie", zdawałoby się tak całkiem różne od poprzednich, nie tylko umie dostrzec piękno swoich korzeni, ale też jest w stanie się obronić przed ich utratą. Jak stać się wsparciem dla młodych? Jak subtelnie towarzyszyć im w odkrywaniu własnej tożsamości, tworząc klimat otwartości na to co inne a nawet obce? Czy starsze pokolenie jest świadome jak cenne są ich umiejętności, jakie skarby nosi w swoich sercach i dłoniach?

Nasze pierwsze działania miały miejsce w Grzybowie już w sierpniu: zorganizowaliśmy tygodniowe zajęcia dla młodzieży, a następnie Święto Michała. Obecnie trwa kurs uniwersytetu ludowego dla dorosłych. Od połowy października wspólnie zgłębiamy tematykę związaną z tradycyjnym rzemiosłem, sztuką ludową, a także ekologicznym rolnictwem i kulinariami. Determinacja i zdecydowanie z jakim nasze kursantki i kursanci starają się sprostać przeróżnym wyzwaniom są naprawdę ujmujące. Każde zajęcia są również okazją do spotkania i małego świętowania z ciastem i gorącą kawą, lub smalczykiem i ogórkami. Najważniejsze, że jesteśmy wszyscy razem i możemy się dzielić dobrym słowem, radą i uśmiechem, czasem wymienić receptą na pyszną potrawę lub naturalny kosmetyk. Stwarzamy przestrzeń dzielenia się dobrem dla osób w różnym wieku, a bezcenna wiedza i dobre praktyki przepływają z pokolenia na pokolenie. Zasiewamy ziarenko miłości do tego co szumnie nazywa się dziedzictwem kulturowym, a co tworzyło codzienność naszej babci i prababci.
Dziękujemy, że chcecie z nami być i współtworzyć ten projekt.

 

 

 

 

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020