Dlaczego wymiana i dzielenie się nasionami są ważne?
Nasiona są żywym i ewoluującym skarbcem naszej historii, kultury i więzi z ziemią. Siejąc, zbierając nasiona i wymieniając się nimi, podtrzymujemy różnorodność genetyczną roślin. Zachowujemy naszą autonomię w obliczu komercjalizacji i monopolizacji nasion przez duże koncerny i podtrzymujemy nasze naturalne prawo do uprawy roślin stanowiących nasze pożywienie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wymianie nasion ekologicznych, która będzie organizowana podczas XV Dobrych Żniw, https://www.facebook.com/events/189472111826698/.

Do wymiany można przywieźć praktycznie wszystkie nasiona z upraw z zachowaniem zasad ekologicznych, bez stosowania środków chemicznych, zebrane własnoręcznie.
Zachęcamy do dzielenia się nasionami sprawdzonych i lubianych warzyw, ziół i kwiatów z własnych zbiorów. Najbardziej pożądane i poszukiwane są stare, rodzime odmiany roślin jadalnych!
Na wymianę zgłaszamy nasiona zebrane w 2017, w przypadku nasion o dłuższym terminie przydatności - również z sezonu 2016.

Nasiona pakujemy w oddzielne torebki/koperty/woreczki plastikowe. Ważne, by opakowania były szczelnie zamknięte lub zaklejone, a opis czytelny.
W torebce powinno być minimum 5 nasion (np. fasola, ogórek) a przy bardzo drobnych - minimum 20 (np. koper, amarantus).
Nasiona z upraw z certyfikatem ekologicznym prosimy o oznaczenie odpowiednią informacją.
Ważne, by w opisie znalazły się: nazwa rośliny, nazwa odmiany, pochodzenie (nazwa gospodarstwa/osoba - można podać kontakt), miejsce i data zbioru (miesiąc/rok).

Zachęcamy, by w nadchodzącym sezonie zachować nadwyżkę nasion z roślin z wymiany, dobrze je opakować, opisać i przechować, by móc wymienić się nimi znowu w przyszłym sezonie.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie  ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki-„Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

Publikacje 2014-07-23 08:22:20

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice

tel./fax: 24 277 89 63
tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarnongo@o2.pl

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury

i Dziedzictwa Narodowego, programu Erasmus+, duńskiej Fundacji Velux, a także Narodowego Instytutu Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Akronim. Kolor. JPG        PROO