Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Za nami pierwsze dwa spotkania w ramach realizacji projektu „Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek”.

W dniu 5 kwietnia uczestnicy projektu wyjechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  W Centrum przede wszystkim interesowało nas zwiedzanie ekspozycji poświęconej zjawiskom technicznym, fizycznym i przyrodniczym związanym z wodą. Młodzież na praktycznych modelach zapoznała się z zasadami działania różnych turbin wodnych i produkcji „czystej energii” Obserwowała przepływ wody w ciekach wodnych: zjawisko nurtu  oraz sposoby jego regulacji za pomocą ostróg; rolę zapór, jazów i śluz; wykorzystanie wody do transportu. W drugiej części wycieczki uczestnicy udali się na spacer bulwarami wzdłuż Wisły. Niedawno oddane do użytku warszawskie bulwary nadwiślańskie to przykład wykorzystania brzegu rzeki do wypoczynku i rekreacji i otwarcia się miasta na Wisłę. Jak mogliśmy zaobserwować znajduje się na nich mnóstwo punktów gastronomicznych, placów zabaw, tarasów widokowych, ścieżek rowerowych, miejsc do posiedzenia i wypoczynku. Udało nam się podpatrzeć nawet ekipę kręcącą sceny do popularnego serialu.

 

 

Wycieczka do Włocławka

Podczas drugich zajęć związanych z realizacją przez Ekologiczny Uniwersytet Ludowy projektu „Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek” odbyliśmy wycieczkę do Włocławka. To kolejne odwiedzane przez nas miasto, którego lokalizacja związana została z przepływającą obok najdłuższą polską rzeką. Z tego względu jednym z celów wycieczki było obejrzenie znajdującej się w historycznym centrum miasta przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły - bazyliki katedralnej, której początki datuje się na 1340 r. Odbyliśmy również krótki spacer włocławskimi bulwarami. Podobnie jak w Warszawie przekształcone one zostały w rekreacyjny ciąg spacerowy. Zasadniczym jego elementem jest piękny budynek Przystani Wodnej – miejsce, z którego można obserwować regaty wioślarskie i koncerty na pływającej scenie. Mniej przyjemnym dla naszego powonienia, ale za to bardzo poglądowym punktem wycieczki było zwiedzanie oczyszczalni ścieków. Dzięki fachowym objaśnieniom oprowadzającego nas pracownika prześledziliśmy wszystkie etapy oczyszczania ścieków i przekonaliśmy się, że  w końcowym kanale odprowadzana jest już naprawdę czysta woda do Wisły. Zapora na Wiśle jest chyba najbardziej rozpoznawalną budowlą Włocławka. Zwiedzanie tamy i towarzyszących jej urządzeń hydrotechnicznych było ostatnim elementem wycieczki. Ze względu na silny południowo-wschodni wiatr Wisła tego dnia była bardzo wzburzona, a szeroko rozlany Zalew Włocławski widziany z korony zapory wyglądał naprawdę groźnie.

 

 

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020