Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Już po raz czternasty społeczność gminy Słubice (i nie tylko) mogła świętować pod koniec czerwca podczas wydarzenia upamiętniającego stulecia wielokulturowości tej części Mazowsza.

40namiot

Jak co roku w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim już od przedpołudnia rozstawiały się kolejne stoiska i budki kiermaszu. Nie zabrakło wśród nich przedstawicielstwa Grzybowa: były chleby i sery, były też potrawy od Spółdzielni Socjalnej "Cor et manus". Można było kupić coś na ząb, zaopatrzyć się w wyroby tradycyjne, ale też przygotować własne kadzidełka lub zabawki mechaniczne stworzone przy użyciu gwoździ i drewna brzozowego.

40teatrzyk2

Tymczasem w kościele poniemieckim odbywały się kolejne występy artystyczne, poprzedzone corocznym wprowadzeniem Ewy i Petera Stratenwerthów, pomysłodawców stworzenia skansenu. Na pierwszy ogień poszły dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie, wspierane przez rodzinę Prusinowskich, aby przedstawić sztukę pt. Ptasie wesele. Następnie śpiewem swoim uraczyły obecnych niewielkie ekipy reprezentujące uniwersytety ludowe: lokalny z Grzybowa i goszczący z Woli Sękowej na Podkarpaciu. Późniejszym popołudniem prezentowały się kolejne dziecięce i młodzieżowe zespoły - w większości lokalne. Pod koniec dnia wydarzenie zostało uświetnione przez śpiew i grę na skrzypcach w wykonaniu Kapeli Prusinowskich i Piotra Piszczatowskiego. Towarzyszyła temu zabawa taneczna: chętni do oberków wypełnili parkiet kościoła, w którym trzeba było rozsunąć ławki.

40tance

Centralnym punktem programu, jak co roku, było nabożeństwo ekumeniczne. Zostało ono odprawione przez księdza katolickiego z Zycka, księdza ewangelickiego z Płocka i jedyną w Polsce kobietę pełniącą funkcję proboszcza - z parafii protestanckiej w Żyrardowie. Ona też poprowadziła homilię o Janie Chrzcicielu i znaczeniu oczekiwania w życiu chrześcijanina. Cisza, która panowała w kościele, stanowiła adekwatne tło do powagi nabożeństwa i jego znaczenia dla upamiętniania wielokulturowej tradycji regionu. Innym jej przejawem była wystawa na temat mennonitów - wyznania wielu Olendrów mieszkających w tych stronach przez kilka wieków (Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie, współorganizator i gospodarz wydarzenia, stanowi żywą pamiątkę Olendrów żyjących nad Wisłą).

80ksiadzOna

Setki ludzi, którzy odwiedzili 24 czerwca Wiączemin, mogły wyjechać w poczuciu udziału w bogactwie wydarzeń - od śpiewów i tańców, przez nabożeństwo, aż po bieganie z fajerką i kosztowanie lokalnych specjałów. Tegoroczna pogoda również była łaskawa - zamiast upału można było się cieszyć jasnym i ciepłym dniem. Współpraca skansenu i Stowarzyszenia Ziarno pozwoliły po raz kolejny zaznać zabawy, nakarmić zmysły, potańczyć i znaleźć przestrzeń do zadumy.

50dziecitanec

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

NASZĄ OBECNĄ DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄ

 

 60 logotyp pfr60 logotyp aktywakcja

erasmus

10 NIW logoPL poziom CMYK 01

40 Program Wspierania i rozwoju Uniwersytetow Ludowych

50 Logo FundacjaPZU poziom

15Fundacja Orlen logotyp

 

            

WSPOŁPRACUJEMY Z 

            aktywni razem

             MOW ZAłusków 1

        sanniki logo

 

       

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl