Zakończyliśmy Dobre Żniwa 2024! Było nas 107 osób z różnych zakątków Polski: rolników, przetwórców, doradców, aktywistów, naukowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa.
Były bardzo ciekawe merytoryczne wystąpienia np. na temat rosnącego znaczenia gleby w polityce i programach europejskich (Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu), o bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym (prof. Paulina Kramarz z UJ) i ochronie biologicznej w gospodarstwie ekologicznym (dr Michał Pniak), o zastosowaniu rolnictwa precyzyjnego w naszych gospodarstwach (Bartłomiej Piskorski) o sytuacji polskiego rolnictwa ekologicznego z perspektywy Ministerstwa Rolnictwa (dyr. Jan Golba).
Dwaj rolnicy zaprezentowali swoje doświadczenia z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego: Mirosław Rojek ze Staropola na Mazowszu i Adrian Martinez z Canadas de Canepla w Hiszpanii.
Był też czas na wymianę doświadczeń i dyskusje. Bardzo nas cieszy, że mogliśmy dyskutować w atmosferze wzajemnego szacunku nawet tak gorące kwestie jak trwające protesty rolników, wysłuchać różnych opinii i usłyszeć siebie nawzajem. Robert Kuryluk i Peter Stratenwerth dzielili się doświadczeniami ze współpracy rolników ekologicznych w Polsce i innych krajach europejskich.
Seminarium Dobre Żniwa było też miejscem prezentacji nowego projektu, w który od miesiąca angażuje się nasz grzybowski Ekosystem: Bioregionalne Laboratorium Tkackie.
Nie będziemy co prawda tkać gobelinów, ale sieci współpracy w naszym pięknym nadwiślańskim krajobrazie, aby nie tylko my, ale i następne pokolenia mogły cieszyć się jego bogactwem przyrodniczym i kulturowym.
Na seminarium dotarł Antonio Garcia z Bioregionu Altiplano Estepario, który od ponad dwóch lat uczestniczy w budowaniu współpracy na tym dotkniętym pustynnieniem terenie w południowej Hiszpanii.
Nie obyło się bez tortów: świętowaliśmy nie tylko dwudziestolecie naszej inicjatywy, ale także 35 lecie Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi, aż świeczki na tortach nie chciały zgasnąć!
W sobotę po południu odbyło się spotkanie poświęcone RWS - koncepcji Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. W gronie osób zainteresowanych ideą rozmawialiśmy o różnych sposobach współpracy między konsumentami a rolnikami. Zarówno producenci żywności, jak i kupujący zyskują na skracaniu łańcuchów dostaw. Działania ukierunkowane na zwiększanie świadomości społecznej mają głęboki sens.
Zapraszamy w przyszłym roku !