Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Chcąc jak najlepiej przygotować się do tworzenia Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie, nasz zespół odwiedza działające już w Polsce  UL-e. Jakiś czas temu mieliśmy okazję poznać zespół Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem.

Natomiast w zeszłym tygodniu (21-22 marca) odwiedziliśmy Uniwersytet Ludowy Rękodzieła Artystycznego (URLA) w Woli Sękowej. Położony w niezwykle pięknym miejscu w Bieszczadach, otoczony rzeźbami z drewna i wikliny uniwersytet, jest kontynuacją działającego od 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Obecny kierunek - rękodzieło artystyczne, prowadzony jest od 1984 roku. Kurs rękodzieła trwa dwa lata, w czasie których studenci spotykają się raz w miesiącu na cztery dni, aby poznawać takie dziedziny jak: tkactwo, haft, koronka,  ceramika, rzeźba, wiklina, witraż czy formy użytkowe. Kurs jest odpłatny, mimo to co roku zgłasza się 20-30 chętnych. Monika Wolańska i Beata Ziomek, które prowadzą URLA podkreślają, że ogromną wartością dwuletniego kursu jest to, że studenci poznają się, zawiązują przyjaźnie, wymieniają idee, a po ukończeniu kursu tworzą wspólne projekty.Dodatkowo, w Woli Sękowej, prowadzone są jednodniowe warsztaty dla grup szkolnych, warsztaty weekendowe, warsztaty słomkarskie dla Lokalnych Grup Działania oraz międzynarodowe akcje plenerowe.

Wizyta ta była bardzo owocna nie tylko pod względem rozpoczęcia rozmów o dalszej współpracyi wymiany doświadczeń, ale również dzięki pięknym spacerom, na jakie udało nam się wyrwać w czasie pobytu w Woli Sękowej. Mamy nadzieję, że Ekologiczny Uniwersytet Ludowy będzie wzbudzał w innych równie pozytywne emocje, jakie w nas wzbudził Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego!

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

NASZĄ OBECNĄ DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄ

 

 60 logotyp pfr60 logotyp aktywakcja

erasmus

10 NIW logoPL poziom CMYK 01

40 Program Wspierania i rozwoju Uniwersytetow Ludowych

50 Logo FundacjaPZU poziom

15Fundacja Orlen logotyp

 

            

WSPOŁPRACUJEMY Z 

            aktywni razem

             MOW ZAłusków 1

        sanniki logo

 

       

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl