Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Po ociepleniu wiosennym w rezerwacie zaroiło się od małych wesołych dzieci biegających po grządkach z grabkami, motykami, konewkami i nasionami. Istny wiosenny zawrót głowy. W zajęciach w rezerwacie tym razem uczestniczyły najmłodsze dzieci z naszych szkół czyli klasy „0” i „ I „. Po zapoznaniu się z kilkoma gatunkami owadów – pacynek w tym biedronki, osy, szerszenia, gąsienicy i motyla oraz trzmiela dzieci poszły w pole, aby wysiać pożyteczne rośliny miododajne.

Na uprzednio przygotowanym polu dzieci wyznaczały grządki pod siew, oczyszczały je z resztek chwastów, grabili, spulchniali ziemię aby w końcu posiać nasiona facelii, łubinu, ślęzawy czy onętka . Ileż było zamieszania z tym sianiem – na początek okazało się, że wyznaczenie w miarę prostej grządki jest raczej nie takie łatwe, potem przy pieleniu i grabieniu okazywało się, że niechcący wchodzimy na grządkę sąsiada. Otóż czasami grabienie nie odbywało się wzdłuż grządki, tylko w poprzek, a na dodatek momentami zamiast gładkiej grządki powstawał tor bobslejowy lub trakt do spacerowania. Różne pomysły się pojawiały. Kolejnym problemem były same nasiona – albo wysypały się w jednym miejscu , albo było ich za mało na grządkę, albo za dużo, albo przesypywały się przez rękawiczki ogrodowe, albo przyklejały się do małych spoconych dłoni… W końcu jednak wszystkie nasiona zostały posiane i przyszedł czas na podlewanie, praca z konewką wyszła najsprawniej! Na koniec wesołe uśmiechnięte dzieci stanęły do zdjęć – każdy przy swojej grządce. W sumie w zajęciach uczestniczyło 90 najmłodszych dzieci z naszej gminy i ze szkoły w Gąbinie. Nasiona już wzeszły, liczymy na dobrą pogodę i na obfite kwitnienie, aby nasze owady zapylające maiły dużo pokarmu.

Konstrukcja Hoteli dla owadów

Dzieci ze szkół same skonstruowały i postawiły specjalne hotele dla owadów – miejsce pełne zakamarków, gdzie owady mogą znaleźć schronienie i które posłużą jako baza dydaktyczna dla nauczycieli ze szkół – miejmy nadzieję, że gdy zagnieżdżą się przyszli mieszkańcy będzie co podziwiać. Dodatkowo w pobliżu ogródków pszczelarskich   zostały też rozstawione domki dla trzmieli, które dzieci zrobiły zimą.

Ogródki pszczelarskie w szkołach

W tym roku wiosna zawitała do nas o wiele szybciej niż zwykle, na terenie ogródków pszczelarskich założonych jesienią w 4 szkołach podstawowych uczestniczących w projekcie zakwitły krokusy, narcyzy i tulipany. Drzewa posadzone w Dzień Drzewa (10 października 2013r.) pobrały soki i kwitną pierwsze śliwy i jabłonki dostarczając tym samym pożywienie dla naszych cennych owadów zapylających. Wygląda na to, że drzewka się przyjęły. W kwietniu dzieci posiały różnorodne kwiaty przyjazne owadom zapylającym , w tym: nasturcje, ślazy, słoneczniki, onętki, kocimiętkę czy lawendę.

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...

2014-07-23 08:22:20

NASZĄ OBECNĄ DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄ

logo NIW PROO

logo NCK bez dofinansowania

 

erasmus

10 NIW logoPL poziom CMYK 01

40 Program Wspierania i rozwoju Uniwersytetow Ludowych

50 Logo FundacjaPZU poziom

 

            

WSPOŁPRACUJEMY Z 

            aktywni razem

             MOW ZAłusków 1

        sanniki logo

 

       

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel./fax: 24 277 89 63
tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl