Przez cały zeszły tydzień ( tj. od 11 do 15 lipca) gościliśmy w ZIARNIE dzieci na letnich zajęciach!

A działo się nie mało – pierwszego dnia poszliśmy na spacer przez pola do gospodarstwa pana Stanisława Mańkowskiego, po drodze zbieraliśmy kłosy zbóż, na gospodarstwie zaś oglądaliśmy kombajn i dowiedzieliśmy się jak przebiega dzień pracy kombajnisty, jak działa ta wielka maszyna i staraliśmy się zapamiętać nazwy poszczególnych zbóż. Po powrocie do ZIARNA z zebranych kłosów stworzyliśmy indywidulane i zbiorowe prace artystyczne.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od malowania swoich podkoszulek – każdy uczestnik mógł przynieść ze sobą czystą podkoszulkę, a u nas pomalować ją sobie specjalnymi farbkami do materiału. Temat przewodni malowideł, to oczywiści LATO.  Następnego dnia w podkoszulkach ręcznie malowanych pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie. Tutaj zwiedzaliśmy skansen, a następnie przejechaliśmy  pociągiem RETRO do Puszczy Kampinowskiej. Pociąg ten osiąga zawrotną prędkość do (uwaga…) 10 km/ h. To niewątpliwie najwolniejszy pociąg w kraju, na początku dzieci nie  mogły się nadziwić, że kiedyś można było tak powoli się przemieszczać, trochę się niecierpliwiły, ale w drodze powrotnej już panowała inna atmosfera. Wszyscy śmiali się i wygłupiali, pojawiły się też śpiewy – wpadliśmy w rytm powolnego podróżowania.

W czwartek podzieliliśmy się na dwie grupy i wykorzystując to, co zostaje po żniwach czyli słomę zrobiliśmy 2 strachy na wróble. Okazało się, że to wcale nie takie proste zadanie – strachy były trochę niesforne i co rusz coś im odpadało.  W piątek przyrządziliśmy pyszną pizzę oraz robiliśmy domki lęgowe dla murarki ogrodowej ( rodzaj dzikiej pszczoły) – powstało 10 tzw. megachilników, które wczesną wiosną wstawimy do okolicznych sadów.  Zajęcia tygodniowe były przeplatane grami i zabawami niekiedy słonecznymi, niekiedy deszczowymi. Z pewnością nikt nie zapomni podchodów w strugach gorącego deszczu – dzieci wróciły z lasu przemoczone do ostatniej nitki, ale roześmiane i zadowolone. Na pewno będzie co wspominać po tegorocznych letnich zajęciach w ZIARNIE.

Polecane artykuły

Wieści znad Wisły

Od 1994 roku Stowarzyszenie  ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje wydarzenia miejscowe, ale wszyscy mieszkańcy mają szansę ...

Publikacje 2014-07-23 08:22:20

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2,
09-533 Słubice

tel./fax: 24 277 89 63
tel. kom.: +48 606 805 900
e-mail: ziarnongo@o2.pl

Warsztaty

Nasze Stowarzyszenie od wielu lat prowadzi warsztaty edukacyjne w ośrodku Stowarzyszenia ZIARNO, który znajduje się przy gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie koło Płocka. Organizujemy warsztaty jednodniowe oraz Zielone Szkoły dla zorganizowanych grup.