Działalność Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego została dofinansowana ze środków programu Erasmus+, w ramach akcji: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, na polu: Partnerstwo Strategiczne, w obszarze edukacji dorosłych. Projekt nosi nazwę: „Uczenie Podstaw Ekologii w Stylu Grundtvigiańskim” (Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style, akronim TOL). 

Czytaj więcej...

Dlaczego nie warto przeprowadzać egzaminów? Jaka jest rola nauczyciela w procesie uczenia? Co oznacza zrównoważony rozwój w codziennej praktyce? Na te i inne pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi w Danii -ojczyźnie wielkiego myśliciela i wizjonera N.F.S Grundviga.

Czytaj więcej...

  

Obecnie bardzo ważnym obszarem naszych działań jest Ekologiczny Uniwersytet Ludowy wspierany ze środków programu Erasmus+w ramach akcji kluczowej: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, na polu: Partnerstwo Strategiczne, głównie w obszarze edukacji dorosłych. Projekt nosi nazwę: Budowanie Kompetencji Kluczowych i Pedagogika Uniwersytetów Ludowych w Europie XXI wieku (akronim: KeyFolkXXI).

Czytaj więcej...
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Ziarno” w dniu 14 marca 2016 roku wzięli udział w międzynarodowej konferencji pod nazwą „Kompetencje kluczowe – uniwersytety ludowe – społeczeństwo obywatelskie. W poszukiwaniu współczesnej „Szkoły dla Życia”.
Czytaj więcej...
Tym krótkim artykułem chciałbym podziękować Ewie i Peterowi Stratenwerthom za możliwość wzięcia udziału w seminarium „Uniwersytety Ludowe –w Polsce i Danii XXI wieku”, które odbyło się 3 grudnia tego roku w siedzibie Stowarzyszenia ZIARNO w Grzybowie. Mógłbym oczywiście opisywać po kolei wszystko to, co słyszałem i widziałem, tworząc być może kolejne sprawozdanie, ale nie to jest chyba najważniejsze. Bardziej interesujące będzie, gdy w felietonowej formie opiszę wrażenia, myśli i inspiracje, które zrodziły się we mnie podczas zasiadania w ławach gości spotkania. Dlaczego właśnie tak?
Czytaj więcej...

Blisko 50 uczestników z całej Polski wzięło udział w organizowanym 3 grudnia przez Stowarzyszenie ZIARNO seminarium "Uniwersytety Ludowe w Polsce i Danii w XXI wieku".

Czytaj więcej...
Brenderup to mała duńska wieś znana z produkcji przyczep samochodowych. Wielkości Słubic. Leży na wyspie Fionia, której stolicą jest Odense. Tam urodził się i spędził dzieciństwo najsłynniejszy pisarz duński – Hans Christian Andersen.
W październiku 2015 spędziliśmy w Brenderup 5 dni.
Czytaj więcej...

Relacja Roberta Kuryluka z wyjazdu studyjnego do Szwajcarii w ramach Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego (EUL) zorganizowanego przez Stowarzyszenie ZIARNO.

Wyjazd był zorganizowany przez Stowarzyszenie ZIARNO, a jego głównym celem było zapoznanie się z systemem kształcenia i funkcjonowaniem szkół rolnictwa ekologicznego w Szwajcarii.

Czytaj więcej...

Na zaproszenie Reto Ingolda ze szwajcarskiej szkoły rolnictwa biodynamicznego i dzięki wsparciu programu Erasmus+,18-22 maja 2015 nasza 12 osobowa delegacja złożona głównie z rolników-edukatorów w powstającym Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym podglądała pracę swoich kolegów-edukatorów w Szwajcarii.

Czytaj więcej...
Od dawna interesuję się ekologią oraz różnorodnymi alternatywami dla obowiązującego dzisiaj systemu ekonomicznego. Interesują mnie także inne, od tradycyjnego nurtu, metody edukacji i ekspresji. Zostałam dosłownie oczarowana przygotowanym przez Stowarzyszenie Ziarno programem, zaproszonymi gośćmi i ich wiedzą, poznanymi ludźmi, którzy jak ja przyjechali uczestniczyć w seminarium. Także profesjonalizmem w organizacji tego wydarzenia.
Czytaj więcej...
W dniach 20‑21 marca 2015 w Sali Rafallo w Bończy już po raz dwunasty odbyło się seminarium Dobre Żniwa.
Co roku jest ono organizowane przez Stowarzyszenie Ekologiczno‑Kulturalne ZIARNO, pod hasłem „Współpraca w rolnictwie ekologicznym”.
Czytaj więcej...

Czy lansowane od kilku lat przez Unię Europejską kompetencje kluczowe mają coś wspólnego z pedagogiką dorosłych wypracowaną 150 lat temu przez genialnego duńskiego filozofa i poetę, N.F.S. Grundtviga?

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice

tel./fax: 24 277 89 63
tel. kom.: +48 606 805 900
e-mail: ziarnongo@o2.pl

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury

i Dziedzictwa Narodowego, programu Erasmus+, a także duńskiej Fundacji Velux.