Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

W naszej siedzibie w "Ziarnie" od poniedziałku do piątku trwały zajęcia dla młodzieży, których tematem były wielokulturowe tradycje naszego regionu. Co się działo? Oddajmy głos uczestnikom!

,,Warsztaty teatralno-muzyczne organizowane przez Stowarzyszenie Ziarno w   Grzybowie pod koniec wakacji już z nazwy zapowiadały się bardzo ciekawie i nie zawiodły oczekiwań.

Uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez Państwa Prusinowskich było bez dwóch zdań ogromną przyjemnością. Nauczyliśmy się od nich wiele, od bezwstydnego wydobywania nierozbudzonego głosu poprzez grę na niesłychanie interesujących instrumentach, do tańczenia (mimo gubienia rytmu). A wszystko w kręgu żydowskiej kultury i Księgi Tobiasza. Przygotowując wspólnie przedstawienie na podstawie Księgi Tobiasza wgłębialiśmy się w kulturę i obyczaje Żydów. Owoce naszej pięciodniowej pracy, która była również niewątpliwie dużą rozrywką, będzie można obejrzeć na Święcie Michała w Grzybowie.

Poza niezwykle ciekawymi zajęciami z wyżej wymienionym Państwem, organizatorka – Basia Tokarska – postarała się o wiele innych działań, które przybliżyły nam kulturę żydowską. Mieliśmy okazję wysłuchać Pani Agnieszki Cebuli, która podzieliła się z nami własnymi doświadczeniami wynikającymi z licznych znajomości z hebrajczykami. Przy okazji nauczyła nas piec chałkę, która wszystkim bardzo smakowała podczas mini szabatu w środku tygodnia. Pod przewodnictwem Pani Krystyny Bogiel zadaliśmy sobie również pytanie, czym jest wielokulturowość. Okazało się, że wielu z nas może nazwać swoją rodzinę wielokulturową: w naszych korzeniach znaleźliśmy Włochów, Francuzów, Amerykanów. Biorąc pod uwagę chociażby województwo, do grupy „Mazowszan z czystej krwi” zaliczyła się niewielka ilość osób.

Oprócz wykonywania tańców takich jak Krzyżok i Attik, ruszaliśmy się też w inny sposób. Otóż jednego dnia mieliśmy okazję przejechać rowerami ok. 30 km po ciekawych okolicach Słubic. Oczywiście wyjście na powietrze przyniosło ze sobą wiele przygód, od niemalże wpadnięcia do źródełka poprzez pękniętą dętkę, jednak do celu dotarliśmy szczęśliwie. Szczęśliwie choć bez dwóch rowerów. Skoro została już poruszona kwestia szczęścia, należy wspomnieć, że bez wahania farciarzami byli Ci, którzy nocowali na terenie warsztatów. Niezliczona ilość godzin na zabawie z dziećmi Państwa Prusinowskich była przemiłym dodatkiem i umileniem tego czasu oczekiwania na kolejny dzień. Wspólne wieczorne śpiewy i modlitwa dopełniały całokształtu, wieńczyły dzień i ewidentnie upiększały ten czas. Szczerze liczymy na takie inicjatywy w przyszłym roku, gdyż jest to autentycznie właściwe zakończenie wakacji."

Klaudia Kantorska, 17 lat

zabawy 

,,W dniach 21 – 25 sierpnia 2017 roku w „Ziarnie” odbyły się niezwykle interesujące warsztaty, w których sam miałem przyjemność wziąć udział. Głównym tematem spotkań warsztatowych była wielokulturowość. Podczas zajęć mogłem poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych kultur, których ślady są widoczne także w naszym regionie. Dzięki wycieczce rowerowej po naszym terenie, wielokulturowość stała się naprawdę na wyciągniecie ręki. Miejsca, które codziennie mijałem, od tamtej chwili zyskały ducha odmienności, stały się dla mnie symbolami dawnej różnorodności kulturowej mojej „małej ojczyzny”.

Warsztaty objęły swoją tematyką szczególnie szeroko kulturę żydowską. Dzięki spotkaniom z niezwykle ciekawymi osobami mogłem poznać historię państwa Izrael, a żydowskie obyczaje i tradycje przestały być mi obce. Niezwykle ciekawym elementem zajęć był wyjazd do Warszawy,  do  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ekscytujący był także spacer ulicami stolicy, w poszukiwaniu śladów korzeni żydowskich. Wycieczkę zakończył koncert Festiwalu Singera. Wrażeń zarówno po całych warsztatach, jak i po wycieczce, było dużo. Nie żałuję , że wziąłem udział w tego typu inicjatywie. Spędziłem niezapomniane chwile , które pozostaną w pamięci na długo."   

Michał Bębenista, 16 lat

 7

„Warsztaty teatralno-muzyczne, które odbyły się w Grzybowie pod koniec wakacji, były niezapomnianym wydarzeniem. Tych wspaniałych pięciu dni nie zapomnę. Codzienne ćwiczenie głosu w dość nietypowy sposób uświadomiło mi, że mam mięśnie tam, gdzie wcześniej ich nie czułam. Prowadzący, państwo Prusinowscy, są bardzo uzdolnieni, a co najfajniejsze: umieją nauczyć. Zresztą, jak się okazało, ich dzieci są bardzo uzdolnione muzycznie, ale też mają dużo energii, dzięki czemu nigdy się nie nudziłam.  Nawet nie było czasu na coś takiego jak "nuda". Goście z którymi mieliśmy okazję porozmawiać byli wspaniali: pani Agnieszka Cebula zabrała nas na wycieczkę po Izraelu i przeżyliśmy wspólnie szabat. Codziennie mogliśmy liczyć na pomoc od Basi Tokarskiej i pani Krystyny Bogiel. Mam nadzieję, że częściej będą organizowane warsztaty, bo to super sprawa.”

Agnieszka Zielińska, 17 lat

 

,,Warsztaty teatralno-muszyczne są dla mnie wyjątkową szansą, aby odkryć moje ukryte talenty. Zajęcia są prowadzone przez wyjątkowych i charyzmatycznych nauczycieli."

Wojtek, 20 lat

 

,,Jestem bardzo zadowolony z tego, że tu przyjechałem. Podczas warsztatów panowała bardzo miła atmosfera-nie brakowało śmiechu. Najlepiej wspominam wspólne tańce, śpiewy, a szczególnie muzykowanie na instrumentach, z którymi na codzień rzadko mam kontakt." 

Janek, 18 lat

1 

"Poznałam wiele wyjątkowych osób, dowiedziałam się fascynujących rzeczy. Na długo pozostanie mi w pamięci zabawna atmosfera, jaka panowała na zajęciach podczas których piekliśmy chałkę. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę mogła uczestniczyć w podobnym projekcie"

Emilka, 16 lat

 

 

[youtube height="350" width="500" align="left|right|none"]https://www.youtube.com/watch?v=RhNMTmYF5Zw&feature=youtu.be[/youtube]

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020