Ekologiczny Uniwersytet Ludowy rozpoczął realizację kursu dla dorosłych mieszkańców wsi w powiecie płockim, sochaczewskim i gostynińskim.
Dzięki finansowaniu Europejskiego Funduszu Społecznego, możliwe jest zorganizowanie warsztatów w tematach związanych z ekologią, obsługą komputera, rękodziełem, rzemiosłem. Odbędą się również spotkania poświęcone rozwojowi osobistemu. Grupę docelową stanowią osoby, które mają utrudniony dostęp do edukacji. 22 marca w Stowarzyszeniu Ziarno miała miejsce inauguracja kursu Eko-szansa.
Na pierwszym spotkaniu uczestnicy poznali historię uniwersytetów ludowych i mieli okazję doświadczyć czym jest żywe słowo, będące narzędziem nauki. Dzięki wprowadzeniu do zajęć i integracji uczestnicy mogli się poznać i przełamać pierwsze lody. Specjalnymi gośćmi prowadzącymi warsztaty byli Katarzyna i Wojciech Groneccy prowadzący działalność artystyczną w Zamku w Łowiczu. Z powodu pandemii podzielono grupę na 4 mniejsze zespoły. Przez to warsztaty z rękodzieła odbyły się w kameralnej atmosferze i miały bardziej indywidualny charakter. Tematem spotkania były ozdoby wielkanocne. Uczestnicy kursu mieli okazję zrobić wianki plecione z żywych gałązek winorośli, dzikiej róży (bezkolcowej!) i wikliny. Ozdabianie wianków odbyło się z wykorzystaniem bibuły oraz naturalnych materiałów takich jak pióra, bukszpan. Spotkanie upłynęło w skupieniu, Katarzyna Gronecka - jako profesjonalistka - udzielała cennych wskazówek na temat techniki, podczas gdy jej mąż Wojciech wspierał swoją siłą i rozbawiał rozmową. Połącznie przyjemnego z pożytecznym. Czas warsztatów minął niepostrzeżenie a uczestnicy z żalem opuszczali budynek Ziarna. Po krótkiej przerwie i poprawie sytuacji pandemicznej i odbędą się kolejne zajęcia.
'Eko szansa'' jest kursem realizowanym przez uniwersytety ludowe w pięciu regionach wiejskich w Polsce.