W dniach 20-22 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Akademia Łucznica odbyło się spotkanie partnerów projektu „Eko–szansa w uniwersytetach ludowych”.
Celem spotkania była integracja, wymiana dobrych praktyk, warsztaty design thinking oraz zaplanowanie walidacji projektu. Dodatkowo, zjazd umożliwił partnerom poznanie Akademii Łucznica, gdzie organizuje się kursy rękodzieła artystycznego w takich dziedzinach jak: tkactwo, haft, koronka, ceramika, rzeźba, wiklina, witraż, ikona grafika.
Czas spędzony na intensywnej pracy przeplatany był luźnymi dyskusjami na temat możliwości rozwoju projektu. Koordynatorzy wymieniali się doświadczeniami i rozmawiali o widocznych efektach realizacji kursu "Eko-szansa". Kolejnym wyzwaniem będzie opracowanie narzędzi, które takie rezultaty zmierzą, dzięki czemu można będzie dalej promować model kształcenia metodą grundtvigiańską.
Projekt Eko-szansa ma na celu rozwój umiejętności podstawowych oraz zainteresowań, wzmocnienie świadomości ekologicznej, poznanie zasad ogrodnictwa ekologicznego.
Działanie jest jednym z pilotażowych kursów odbywających się w pięciu regionach wiejskich w Polsce z wykorzystaniem tzw. metody grundtvigiańskiej – metody edukacji dorosłych stosowanej w uniwersytetach ludowych.
Partnerami Stowarzyszenia “Ziarno” w projekcie są:
- Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego /podkarpackie/
- Stowarzyszenie Akademia Łucznica /mazowieckie/
- Stowarzyszenie „Eko-Inicjatywa” /pomorskie/
- Ośrodek Twórczych Działań Edukacyjnych Dariusz Matusiak /dolnośląskie/