Półroczny kurs z projektu "Eko-szansa w uniwersytetach ludowych" finansowany ze środków EFS dobiega końca. Z tej okazji koordynujące projekt pracownice Stowarzyszenia "Ziarno" zorganizowały ostatnią wycieczkę.
Podopieczni projektu - mieszkańcy okolicznych wsi - mieli okazję jeszcze raz spotkać się w pełnym gronie, podzielić się wrażeniami z kilku miesięcy zajęć i rozrywek, podsumować swoje działania. Można było wyczuć atmosferę satysfakcji mieszanej z nostalgią - uczestnikom trudno było się rozstać i wielu otwarcie wyraża nadzieje na kolejne podobne kursy.
Ostatni wypad został urozmaicony o zaproszenie jednego z uczestników kursu do jego prywatnego ogrodu ekologicznego. Można było podziwiać okazałe warzywa i teren zagospodarowany w oparciu o kompetencje zdobyte podczas kursu. Koordynatorzy mogli zasmakować dosłownych i przenośnych owoców kilkumiesięcznej edukacji. Była to też kolejna okazja, by wspominać o odbytych przez te pół roku warsztatach i rozwijanych umiejętnościach. Kolejnym punktem programu było "Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej" w Wyszogrodzie. W mieście, w którym do roku 2013 istniał słynny most (najdłuższa w Europie w całości drewniana przeprawa przez rzekę), od 9 lat można odwiedzać muzeum, które gromadzi wiedzę o środkowym odcinku najdłuższej w Polsce rzeki: historii, lokalnej społeczności, fauni i florze (więcej: http://muzeumplock.eu/pl/muzeumwyszogrod). Na koniec wyjazdu "ekoszansowicze" udali się do Żyrardowa, gdzie zwiedzali Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Tam też odbyły się ostatnie zajęcia w programie - warsztaty z sitodruku. Wycieczka została zwieńczona uroczystym obiadem w restauracji "Szpularnia" w Żyrardowie.
Ostatnie tygodnie były też dla uczestników czasem sprawdzenia zdobytych kompetencji w formie tzw. walidacji. 3 listopada br. w siedzibie "Ziarna" odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów. O doświadczeniu i emocjach jednej z uczestniczek można przeczytać w najnowszym numerze naszego kwartalnika "Wieści znad Wisły".