Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Dlaczego wymiana i dzielenie się nasionami są ważne?
Nasiona są żywym i ewoluującym skarbcem naszej historii, kultury i więzi z ziemią. Siejąc, zbierając nasiona i wymieniając się nimi, podtrzymujemy różnorodność genetyczną roślin. Zachowujemy naszą autonomię w obliczu komercjalizacji i monopolizacji nasion przez duże koncerny i podtrzymujemy nasze naturalne prawo do uprawy roślin stanowiących nasze pożywienie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wymianie nasion ekologicznych, która będzie organizowana podczas XV Dobrych Żniw, https://www.facebook.com/events/189472111826698/.

Do wymiany można przywieźć praktycznie wszystkie nasiona z upraw z zachowaniem zasad ekologicznych, bez stosowania środków chemicznych, zebrane własnoręcznie.
Zachęcamy do dzielenia się nasionami sprawdzonych i lubianych warzyw, ziół i kwiatów z własnych zbiorów. Najbardziej pożądane i poszukiwane są stare, rodzime odmiany roślin jadalnych!
Na wymianę zgłaszamy nasiona zebrane w 2017, w przypadku nasion o dłuższym terminie przydatności - również z sezonu 2016.

Nasiona pakujemy w oddzielne torebki/koperty/woreczki plastikowe. Ważne, by opakowania były szczelnie zamknięte lub zaklejone, a opis czytelny.
W torebce powinno być minimum 5 nasion (np. fasola, ogórek) a przy bardzo drobnych - minimum 20 (np. koper, amarantus).
Nasiona z upraw z certyfikatem ekologicznym prosimy o oznaczenie odpowiednią informacją.
Ważne, by w opisie znalazły się: nazwa rośliny, nazwa odmiany, pochodzenie (nazwa gospodarstwa/osoba - można podać kontakt), miejsce i data zbioru (miesiąc/rok).

Zachęcamy, by w nadchodzącym sezonie zachować nadwyżkę nasion z roślin z wymiany, dobrze je opakować, opisać i przechować, by móc wymienić się nimi znowu w przyszłym sezonie.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020