Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

Już po raz 10 spotkaliśmy się na dwudniowym seminarium Dobre Żniwa.

Jak co roku, licznie stawili się rolnicy, zarówno ekologiczni, jak i konwencjonalni – obfite kwietniowe śniegi nie przeszkodziły w wyprawie po wiedzę. Dotarli także wykładowcy z kraju i zagranicy. Bardzo im dziękujemy! Wszystkie wykłady i prezentacje były perfekcyjnie przygotowane, przekrój tematów był bardzo różnorodny i w związku z tym bardzo ciekawy.

Były prezentacje nt Wspólnej Polityki Rolnej i projektów ustaw dla rolników, (Andrzej Szeremeta, IFOAM, Bruksela, gość z Niemiec - Werner Vogt-Kaute, Naturland, Maria Staniszewska, PKE, Gliwice).

Były tematy prezentowane przez uniwersyteckich wykładowców i przez rolników-praktyków: Grzegorz Hodun, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach - wykład o sadach przydomowych i zaletach starych odmian wysokopiennych drzew owocowych oraz propozycje wsparcia zachowania starych i nowo zakładanych sadów.

O swych wieloletnich doświadczeniach w sadach ekologicznych, towarowych, opowiadał gość z Niemiec, Reinhard Ortlieb, Bioland, a swoją uprawę borówki prezentował Krzysztof Rzeźnicki, gospodarstwo biodynamiczne „Eko borówka”.

Duchowy aspekt ochrony środowiska przedstawił franciszkanin z Krakowa, o. Stanisław Jaromi, REFA (Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu). Ponadto bardzo ciekawie opowiadał o swoich misjach w krajach trzeciego świata. Rozwój duchowy i aktywna ochrona przyrody uzupełniają się i wspierają. Przykładem tego jest zakładanie Ogrodów Świętego Franciszka – ogrodów naturalnych i komponowanych. (Prezentacja: Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, projektant ogrodów).

Mietek Babalski wspominał Zbigniewa Przybylaka - niezwykle sympatycznie, bez ckliwości, z wielką miłością. Wszyscy zadumaliśmy się nad przemijaniem.

Były tematy o działaniach lokalnych (Deja o hodowli pożytecznych trzmieli na swoim kawałku łąki) oraz globalnych (Peter o rabunkowej gospodarce ziemią, przez korporacje, na dziewiczych terenach Afryki czy Ameryki Południowej)

Rozwinięcie tematów poruszanych podczas seminarium i nowe, które nie znalazły się wśród przygotowanych, były realizowane w warsztatach, w 3 grupach. Sadownictwo – Grzegorz Hodun, uprawa soi i poprawa żyzności gleby -  Werner Vogt-Kaute. Projekt - Ekologiczny Uniwersytet Ludowy – Ewa Smuk Stratenwerth.

Spotkanie ze starymi znajomymi z całej Polski było chyba najmilszym i wyczekiwanym akcentem. Dobre jedzenie, przygotowane noclegi, no i nadzwyczaj mili, gościnni i ciągle niezwykle kreatywni gospodarze. Bardzo Wam dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

Danuta Jagodzińska


Dobre Żniwa 10 za nami!

Dużo ciekawych prezentacji, gorących dyskusji i uczestnicy - mimo ostrej zimy w kwietniu - nie zawiedli!

O naszym seminarium można przeczytać na stronie: . http://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/324-dobre-zniwa-10-seminarium-o-rolnictwie-ekologicznym

Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy w ostatniej chwili wsparli częściowo nasze seminarium:

  • Firmie MyEcolife, Staroście Powiatowemu w Płocku oraz Fundacji Aktywni Razem z Łącka.

Galeria

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja strony: Andrzej kom: 509 136 792:

e-mail: ziarno@grzybow.pl

konto bankowe:

35 9042 1039 0840 0433 2000 0020