Polski (PL)

OSUL dla czlonkow poziom 01

 

W marcu 2014r. wszedł do realizacji projekt poszerzający nasze działania na rzecz pszczołowatych i jest to projekt związany z charakterem naszej wsi mazowieckiej. Tradycja sadzenia wierzb na nizinie mazowieckiej jest ściśle związana ze strukturą gruntów i koniecznością osuszania podmokłych terenów.

Nadal możemy spotkać aleje śródpolnych wierzb głowiastych, są to jednak drzewa niezbyt długowieczne i dobrze jest dokonywać okresowo nowych nasadzeń. Takie miejsca są też idealnym miejscem dla zwierząt do gniazdowania - głównie ptaków i owadów. W dziuplach spróchniałych wierzb można znaleźć np. stanowiska pachnicy dębowej - rzadkiego gatunku chrząszcza pod ścisłą ochroną.Pozostawienie starych drzew i posadzenie nowych obok zapewnia przetrwanietemu unikatowemu gatunkowi owada. Wycinkaniszcy bowiem jego siedliska. Ponadto, a może przede wszystkim wierzby to doskonałe źródło pożywienia dla pszczołowatych, wszak to jedno z najwcześniej kwitnących roślin. Zarówno dzikie pszczołowate, jaki pszczoły hodowlane po wybudzenia się z odrętwienia zimowego wylatują w poszukiwaniu pokarmu. Kwitną krokusy, przylaszczki, olszyny i niewiele więcej, wtedy też wierzby spełniają swoją rolę dostarczając duże ilości pyłku wygłodniałym owadom umożliwiając im dobry początek sezonu rozrodczego.

Dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym nam na podstawie konkursu, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A.  posadziliśmy wspólnie z mieszkańcami naszej gminy 100 białych wierz tej wiosny. Jeśli pogoda nie będzie zbyt upalna wierzby na pewno się przyjmą i powstaną kolejne szpalery głowiastych wierzb śródpolnych, które nie tylko ubogacą nasz krajobraz, ale będą też stołówką dla pożytecznych zapylaczy.

 

 

logo Gaz system

 

 

 

 

NASZĄ OBECNĄ DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄ

 

 60 logotyp pfr60 logotyp aktywakcja

erasmus

10 NIW logoPL poziom CMYK 01

40 Program Wspierania i rozwoju Uniwersytetow Ludowych

50 Logo FundacjaPZU poziom

15Fundacja Orlen logotyp

 

            

WSPOŁPRACUJEMY Z 

            aktywni razem

             MOW ZAłusków 1

        sanniki logo

 

       

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie ZIARNO

Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: +48 510 919 843
e-mail: ziarno@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl