Rok szkolny 2013/14 za nami i addio nasze owadzie zajęcia. Ale jest co powspominać, jest też ciąg dalszy – kwiaty w ogródkach pszczelarskich w pełni rozkwitły, do hoteli dla owadów powprowadzały się insekty.
W Piotrkówku wprowadziły się skorki, w Świniarach jakiś drobny, bliżej nieznany gatunek pszczołowatych (przy okazji przypominam, że w Polsce jest ich koło 500 rodzajów!), a w Słubicach duży pająk (pająki nie są w prawdzie owadami, bo należą do grupy pajęczaków). W szkołach są też wystawione wystawy fotograficzne ze zdjęciami z realizacji projektu, tak więc rzeczywiście możemy poprzypominać sobie , co to się wydarzało w przeciągu zeszłego roku szkolnego. W sumie w projekcie wzięło udział 198 dzieci ze szkół podstawowych w Słubicach, Piotrkówku, Świniarach i Gąbinie. Posadziliśmy razem 168 drzew, z czego 68 na terenie szkół oraz dodatkowe 100 wierzb białych na terenie gminy Słubice z dofinansowania z projektu „Trzmiele na wierzbie” z Funduszu Naturalnej Energii od Gaz System. Wczesną wiosną wysadzone drzewa dostarczą dużo pożywienia naszym pszczołowatym. Działania związane z sadzeniem drzew pszczelarskich zostały zgłoszone do konkursu „Czarodziejskie drzewo” organizowanego prze Klub Gaja . W październiku tego roku z okazji Dnia Drzewa (10 październik) będą wyniki , więc trzymamy kciuki za nasz projekt! Mamy też nadzieję, że dzieci nie zaniedbają ogródków pszczelarskich, są one bowiem porządną wizytówką dla wszystkich szkół świadczącą o tym, że szkoły idą z duchem czasu. Temat ginięcia pszczołowatych jest coraz bardziej medialny , prawie codziennie w radio lub w prasie ukazują się artykuły, powstają audycje radiowe o kolejnych inicjatywach podejmowanych przez leśnictwa, samorządy lokalne, grupy pszczelarzy, organizacje pozarządowe w celu ratowania owadów. Hotele dla owadów takie jak te postawione przez szkoły uczestniczące w projekcie są stawiane w całym kraju w tej chwili.
Serdecznie dziękujemy Fundacji PZU za umożliwienie nam przeprowadzenia tych wszystkich naprawdę ciekawych i rozwijających zajęć. Szkoda, że to już koniec.
http://ziarno.grzybow.pl/54-podsumowanie-projektu-dzieciaki-i-robaki-czyli-entomologia-na-wesolo#sigProGalleriacf3560ba89
Polecane artykuły
Wieści znad Wisły
Od 1994 roku Stowarzyszenie ZIARNO jest wydawcą lokalnej gazetki - „Wieści znad Wisły”, która nie tylko opisuje miejscowe wydarzenia, ale daje szansę wypowiedzenia się na jej ...
2014-07-23 08:22:20